یانگ‌یانگ یک ربات زن با قابلیت صحبت کردن، خندیدن و دست دادن

در تاریخ ۱۳۹۴/۲/۱۵ ساعت ۱۴:۵۷:۴۸
عباسعلی خالصی

این ربات، ساخت مشترک آزمایشگاه هوشمند رباتیک در دانشگاه اوزاکای ژاپن و صنایع شینکینگ شانگهای چین است. اولین گونه از این ربات در کنفرانس جهانی اینترنت موبایل که از 28 تا 30 آوریل برگزرا شد به نمایش در آمد. یانگ‌یانگ به شنوندگان و حضار خود در کنفرانس گفت، "من در ژاپن به دنیا آمده‌ام ولی در چین بزرگ شده‌ام".

آراسته شده با موهای قهوه ای بلند، یک کت قرمز و یک عینک، یانگ‌یانگ شباهت زیادی به محقق سونگ یانگ، همسر رئیس صنایع شینکینگ شانگهای و پروفسر دانشگاه سانلین چین دارد. پروفسور یانگ به خبرگزاری‌ها گفت، "در حال حاضر، این ربات دارای بیشترین ویژگی‌ها است. او دارای 43 درجه آزادی در کل بدن خود بوده و بیشتر آن‌ها در صورت متمرکز شده‌اند. به این خاطر، حالت‌های او می‌تواند بسیار متنوع باشد."

بر اساس گفته هیروشی ایشیگورو، مدیر آزمایشگاه رباتیک هوشمند در دانشگاه اوزاکا، هدف از ساخت یانگ‌یانگ بسیار زیاد است و در سخن نمی‌گنجد. در یک مورد، ایشیگورو قصد توسعه یانگ‌یانگ را به عنوان سفیر آموزشی دارد که می‌تواند به کودکان در مورد ربات‌ها آموزش دهد. همچنین او اضافه کرد که همچنین یانگ‌یانگ می‌تواند به عنوان ربات خوش آمد گو در موزه و فروشگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

به گفته ایشیگورو، مهم‌ترین دلیل وجودی رباتی مانند یانگ‌یانگ این است که کسی که دارای چنین رباتی است می‌تواند خودش را به طور همزمان به چند کار بسط دهد.

یک دانشگاه در سن دیگوی کالیفرنیا که بر روی مطالعه توضیح "دره غیر طبیعی" تمرکز کرده دریافته که مغز ما در هنگام دیدن یک ربات انسان نما که مانند ربات‌ها حرکت می‌کند، واکنشی منفی بروز می‌دهد.

برای مشاهده ویدئو مرتبط با خبر به این پیوند  مراجعه فرمایید.

منبع: کوی دانش