SQLite چیست؟

در تاریخ ۱۳۹۴/۲/۱۷ ساعت ۴:۱۷:۵۰
عباسعلی خالصی

SQLite یک برنامه مدیریت بانک اطلاعاتی مبتنی بر زبان استاندارد SQL می باشد که این پایگاه داده به صورت Open Source عرضه شده است. بر خلاف مدل های مرسوم بانک اطلاعاتی ( همانند اوراکل ، MySql ، SQL و …) که به صورت Client/Server می باشند و نیازمند نصب و پیکر بندی هستند ، SQLite یک برنامه مدیریت بانک اطلاعاتی مستقل از سیستم عامل و بدون نیاز به نصب و پیکر بندی است.

به عبارتي SQLite یک پایگاه داده کوچک (حجمی در حدود 500 KB) که با استفاده از زبان C در قالب یک کتابخانه (Library) نوشته شده است و از پایگاه داده های RDBMS به حساب می آید. این پایگاه داده بدون لیسانس (Public Domain) ، آزاد و open source منتشر شده است.

معرفی ابزار مدیریت پایگاه داده SQLite:

Navicat for SQLite ابزاری قدرتمند و بصری می باشد که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید به آسانی پایگاه داده های SQLite خود را مدیریت نموده و دید بهتری نسبت به پایگاه داده بدست آورید. این نرم افزار، مدیریت پایگاه داده و نگه داری از آن را در محیطی یکتا و یکپارچه و با واسطی گرافیکی ترکیب می نماید. با استفاده از Navicat for SQLite قادر خواهید بود جداول و نماها رابصورت بصری ویرایش نمایید.

دقت کنید پایگاه داده SQLite برای حجم اطلاعات خیلی زیاد طراحی نشده و با بالا رفتن حجم اطلاعات از سرعت این پایگاه داده کاسته می شود. ولی این مورد را نمیتوان به عنوان ضعف محسوب کرد چراکه باید نسبت به کاری که انجام می گیرد و میزان اطلاعات و تراکنش ها ، یک پایگاه داده انتخاب کرد. پس در صورتی که حجم اطلاعات شما زیاد نمی باشد بهترین گزینه استفاده از SQLite خواهد بود.

Mozilla FireFox و Mozilla thunderbird انواع مختلفی از تنظیمات (نظیر چوب‌الف‌ها، کوکی‌ها، تاریخچهٔ بازدید وب و غیره) را در یک پایگاه دادهٔ اس‌کیوال لایت ذخیره می‌کنند. اسکایپ هم از پایگاه داده اس‌کیوال لایت بهره می‌برد. ادوبی از SQLite  لایت در برنامه‌های مختلف از جمله ادوبی ریدر و ادوبی ایر بهره می‌گیرد. Drop Box نیز از SQLite  در نرم‌افزار سمت کلاینت خود استفاده می‌کند.

با توجه به حجم کم و عملکرد بالا، اس‌کیوال لایت در بسیاری از سیستم‌های عامل از جمله iOS اپل، سیمبیان، گوگل اندروید و … به کار رفته است.

قابلیتهای کلیدی نرم افزار Navicat for SQLite :

* پشتیبانی از آخرین نسخه های MySQL ، PostgreSQL و Oracle

* استفاده از میزفرمان SQL در طراحی برنامه

* امکان برقراری چندین اتصال در یک لحظه

* تهیه بک آپ از بانک های اطلاعاتی و بازیابی کردن آنها

* پشتیبانی از فرمت های XLS ، CSV ، TXT ، DBF و XML در ورودی و خروجی دادها

* طراحی پیشرفته گرافیکی

* پشتیبانی از تمامی ویندوز های مایکروسافت

* و ...

برای مشاهده فیلم آموزشی استفاده از SQLite در محیط Navicat for SQLite در دوره آموزش برنامه نویسی چند سکویی بر روی این پیوند کلیک نمایید.